Jak dobrać męskie okulary korekcyjne?

Wada wzroku dotyka w dzisiejszych czasach coraz więcej osób. Może mieć ona wiele przyczyn. Często wynika po prostu z uwarunkowań genetycznych, ale przyczyną może być również np. złe dbanie o oczy poprzez nienoszenie okularów przeciwsłonecznych. Współcześnie wada wzroku nie jest dużym problem, ponieważ da się ją łatwo skorygować poprzez noszenie okularów. O dobór odpowiedniego szkła zadba okulista, ale kwestia oprawki to już nasze zmartwienie. Przy pierwszej parze wybór oprawek może być problematyczny szczególnie dla mężczyzn. W poniższym artykule podpowiadamy jak dobrać okulary męskie korekcyjne.

Jak dobrać okulary korekcyjne względem kształtu twarzy

Najistotniejszym aspektem przy wyborze okularów jest kształt twarzy. Najprościej sprawa się ma dla panów o owalnej twarzy, ponieważ taki kształt pasuje do niemal wszystkich oprawek. Wyjątek stanowią twarze o wysokich czołach, gdyż w ich przypadku należy zdecydować się na większe okulary z grubymi oprawkami, które optycznie zniwelują dysproporcję. Nie należy jednak zakładać tego typu oprawek, jeśli ma się mniejsze czoło, gdyż mogą one niekorzystnie przeciążyć kompozycję.

Z kolei mężczyźni o prostokątnej twarzy powinni decydować się na nieco zaokrąglone lub zupełnie okrągłe oraz duże oprawki, które dobrze usadowią się na środkowej część twarzy. Z pewnością należy unikać prostokątnych oprawek, ponieważ nie korespondują one z takim kształtem twarzy.

Natomiast jeśli chodzi o twarze o okrągłym kształcie, to najlepiej sprawdzą się oprawki, które wizualnie wydłużą obrys. Dobrze wyglądać będą okulary prostokątne. Tak samo jak do prostokątnych twarzy nie pasują prostokątne oprawki, tak w przypadku okrągłych rysów nie należy zakładać okularów zaokrąglonych.

Oczywiście wskazówki dotyczące kształtu mają charakter dość ogólny. Każda twarz różni się od siebie, a bardzo niewielu mężczyzn ma idealny kształt twarzy, mieszczący się całkowicie w jednym z kryteriów. Dlatego należy pamiętać również o tym, że bardzo ważną rolę grają wymiary. Niezależnie od kształtu twarzy masywni mężczyźni powinni decydować się na większe oprawki, ponieważ w małych wyglądaliby niekorzystnie. Z drugiej strony dla drobniejszych facetów zaleca się cieńsze oprawki, które nie przeciążają twarzy.

Kwestia koloru

Mężczyźni najczęściej decydują się na oprawki czarne, w odcieniach szarości lub błękitu. Natomiast wiele szanowanych marek okularów ma w swojej ofercie oprawki o bardziej niestandardowych kolorach np. brązowym. Jak zatem wybrać kolor z tak szerokiej gamy? Przede wszystkim dobrze jest, gdy kolor oprawek koresponduje z odcieniem włosów i nie tworzy z nimi nieprzyjemnego kontrastu (kolory powinny się dopełniać). Zatem, czerń i szarość sprawdzi się przy ciemnych włosach, a brąz to raczej domena włosów jaśniejszych.

Zazwyczaj oprawki tworzone są tak, aby były jak najbardziej uniwersalne, jednak zdarzą się również np. oprawki silnie czerwone czy żółte, które choć wzbudzą zainteresowanie na imprezie lub w barze, to mogę nie spotkać się z akceptacją na wyższych stanowiskach w firmie, zatem warto mieć na uwadze okoliczności, w jakich będziemy nosić okulary.

Męskie okulary korekcyjne – postaw na sprawdzoną markę

Skoro kwestię kształtu, koloru i wymiarów mamy za sobą, przejdźmy do równie istotnej sprawy, jaką jest marka. Okulary męskie korekcyjne produkuje obecnie wiele firm, które oferują produkty z różnych przedziałów cenowych. Te tańsze zazwyczaj występują w bardzo klasycznych modelach, które oczywiście mogą sprawdzić się jako np. okulary do czytania, ale w przypadku okularów do noszenia na co dzień lepsze będą droższe modele od bardziej znanych firm, które oprócz trwałości oferują również szeroką gamę wyboru w kwestii kształtu i wymiarów.

Urszula

Back to top