Szkła okularowe korygujące wzrok: jakie są plusy i minusy

Każda osoba słabowidząca musi dokonać wyboru: nosić okulary lub używać soczewek kontaktowych. Są to dwie najpopularniejsze i najbezpieczniejsze metody korekcji wzroku, które nie wymagają ingerencji chirurgicznej w ludzkie ciało. W tym artykule postanowiliśmy porozmawiać o zaletach i wadach okularów.

Plusy szkieł okularowych

Każda osoba słabowidząca musi dokonać wyboru: nosić okulary lub używać soczewek kontaktowych

  • Szkła okularowe są najbezpieczniejszą metodą korekcji wzroku.
  • Szkła okularowe nie mają żadnych przeciwwskazań. Można je nosić niemal w każdej sytuacji.
  • Okulary są tańsze niż soczewki kontaktowe w dłuższej perspektywie: kup je raz i noś przez kilka lat.
  • Okulary są łatwe w pielęgnacji: wystarczy je regularnie myć, używać specjalnych sprayów i ściereczki z mikrofibry.
  • Nie ma potrzeby dotykania oczu przy zakładaniu okularów, co oznacza brak ryzyka infekcji.
  • Okulary nie pogarszają suchości oczu w przeciwieństwie do soczewek kontaktowych.
  • Okulary chronią oczy przed pyłem i wiatrem.

Szkła okularowe są stylowym i przyciągającym wzrok dodatkiem, który może być używany do zmiany i wzmocnienia Twojego wyglądu. Jeśli masz więcej niż jedną parę okularów, możesz regularnie zmieniać swój styl. Okulary mogą posiadać dodatkowe, wygodne funkcje. Na przykład okulary kameleon łączą w sobie funkcje okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Kolor soczewek fotochromowych stale zmienia się na ulicy: im mocniej i jaśniej świeci słońce, tym ciemniejsze są soczewki i tym lepiej chronią przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Nie każdy lubi okulary i wiele osób wstydzi się je nosić

Szkła okularowe są stylowym i przyciągającym wzrok dodatkiem, który może być używany do zmiany i wzmocnienia Twojego wyglądu

Okulary są niewygodne podczas uprawiania sportu: najlepiej zastąpić je soczewkami kontaktowymi.

Okulary mają tendencję do zaparowywania przy nagłych zmianach temperatury i dlatego nie są zbyt wygodne w deszczową pogodę lub w zimie. Problem ten jest jednak rozwiązywany za pomocą specjalnych powłok i żelu – działa on w wysokiej wilgotności i w temperaturze do minus 30 stopni, a jego efekt utrzymuje się przez co najmniej 24 godziny.

Okulary ograniczają widzenie peryferyjne poprzez powodowanie zniekształceń wzdłuż granic oprawki.

Okulary optycznie zmniejszają oko, a im więcej dioptrii mają soczewki, tym większy jest efekt.

Ponadto przy wysokim stopniu krótkowzroczności oczy potrzebują więcej czasu, aby dostosować się do okularów, a w przypadku dużej różnicy dioptrii między oczami, nie jest możliwe wykonanie pełnej korekcji.

Każdy słabowidzący musi wybrać pomiędzy okularami a soczewkami kontaktowymi. Jednak podkreślając wady i zalety, chcemy podkreślić, że te dwie metody korekcji nie są przeciwstawne, lecz wzajemnie się uzupełniają. Specjaliści radzą, aby zawsze mieć przy sobie zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe, które pomogą w różnych sytuacjach, dzięki czemu zawsze będziesz dobrze widział

Urszula

W górę